Zmiękczanie wody w urządzeniach gastronomicznych

 

Zmiękczanie wody zapobiega powstawaniu kamienia kotłowego w instalacjach wodnych i sprzętach gospodarstwa domowego. Osadzanie się kamienia prowadzi do awarii lub zniszczenia takich urządzeń jak: zmywarki, ekspresy do kawy, piece konwekcyjno-parowe, warniki.

Zmiękczona woda to również większa efektywność mycia (dwukrotne zmniejszenie zużycia detergentów)

Stację zmiękczania montujemy na głównym ujęciu wody w lokalu i tym samym zabezpieczamy go w całości przed kamieniem. Jeżeli chcemy zabezpieczyć przed kamieniem jedno konkretne urządzenie możemy zainstalować zmiękczacz o mniejszej wydajności, mniejszych gabarytach, który poradzi sobie z tym równie doskonale, a przy tym kosztuje znacznie mniej.

Proces regeneracji stacji odbywa się automatycznie. Regeneracja polega na przepłukaniu złoża roztworem środka regenerujścego i wypłukaniu zaabsorbowanych jonów wapnia i magnezu do ścieku. Po procesie regeneracji stacja gotowa jest do dalszej pracy.

Do instalacji w restauracjach, hotelach i innych punktach gastronomicznych, gdzie występują urządzenia mające styczność z wodą (zmywarki, ekspresy, piece konwekcyjno parowe i wiele innych) proponujemy automatyczne kompaktowe stacje zmiękczania wodytyp RT w dwóch wersjach sterowania, czasowego lub objętościowego.

  • TC – sterowanie czasowe uruchamia proces regeneracji złoża po upływie określonego czasu.
  • CI – sterowanie objętościowe uruchamia proces regeneracji złoża w zależności od określonego czasu lub po przepłynięciu określonej ilości zmiękczonej wody.