Jakość serwowanych potraw to jeden z głównych czynników dobrze prosperującej restauracji.
Nie bez przyczyny odpowiednie zaplecze w postaci innowacyjnego sprzętu gastronomicznego odgrywa tak kluczową rolę. Podstawowym procesem technologicznym jest obróbka cieplna, tzn. gotowanie, smażenie, duszenie, pieczenie, zapiekanie itd. surowców i półproduktów, co decyduje o końcowym efekcie, czyli jakości dania.
Aby osiągnąć najwyższy poziom, każda nowoczesna kuchnia wyposażona jest dziś w piec konwekcyjno-parowy. Są one rozwinięciem pieca konwekcyjnego, do którego dodano funkcję naparowywania komory.
Zasada ich działania jest prosta – wentylatory przetłaczają gorące powietrze przez komorę. Powietrze dostaje się następnie do filtrów, gdzie jest oczyszczane z drobinek tłuszczu, które wracają do wentylatorów. Ponadto do komory z powietrzem dodaje się parę wodną, dzięki czemu obróbka termiczna potraw w piecach konwekcyjno-parowych jest szybsza, a dania nie ulegają wysuszeniu.
Z całą pewnością można więc stwierdzić, że urządzenie stanowi znaczne odciążenie w codziennej pracy kucharzy, bo poza gwarancją najwyższej jakości potraw jest łatwe w obsłudze, oszczędza pieniądze, czas i energię. Piece konwekcyjno-parowe posiadają więc przewagę nad tradycyjnymi urządzeniami do obróbki termicznej potraw z wielu względów:
Oszczędności
Wielofunkcyjności
Niskiej awaryjności
Piece konwekcyjno-parowe psują się niezwykle rzadko, a potencjalne awarie wynikają raczej z niewłaściwej eksploatacji. Dlatego tak istotna jest lektura instrukcji obsługi.
Wielorakich zastosowań
Sprzęty te wykorzystują szereg nowoczesnych metod:
Piec konwekcyjno-parowy jest nieocenionym wsparciem dla całej kuchennej załogi. Doskonale sprawdzi się również w kuchni bankietowej, gdzie niejednokrotnie trzeba wydać setki porcji na raz. Dzięki niemu praca jest efektywniejsza i przyjemniejsza.